Centrum-Mobile.pl - Forum i support Nokia,Symbian,Android,iPhone,Samsung,Sony Ericsson,Windows Phone

Wróć   Centrum-Mobile.pl - Forum i support Nokia,Symbian,Android,iPhone,Samsung,Sony Ericsson,Windows Phone > Systemy > Symbian^1 > Modyfikacje dla Symbian^1

Like Tree8Like'ów
  • 2 Post By panda86
  • 2 Post By bloody
  • 1 Post By Krzys:)
  • 1 Post By marcingp5
  • 1 Post By panda86
  • 1 Post By Sztandar18

Narzędzia wątku
Stare 28-02-2012, 15:19  
panda86 panda86 jest nieaktywny

Awatar panda86

Siła reputacji: 0 panda86 is on a distinguished road

Panowie zakładam ten temat (nie wiem czy odpowiedni dział) ponieważ chciałbym nauczyć się gotowania. Bardzo proszę o nie usuwanie tematu, a jeżeli będą sensowne odpowiedzi to o podwieszeni, bo pewnie jest więcej takich osób jak ja.

Zacznę od tego że na razie korzystam z firmware od osób z forum, nie mniej jednak nie ma takiego oprogramowania które by mnie satysfakcjonowało w 100%

Dlatego skłaniam się ku temu by samemu coś ugotować, dowiedzieć się ile z tym na prawdę jest roboty i czy w ogóle podołam.. - poniekąd to taki sprawdzian dla siebie samego.

Chciałbym żeby powstał z tego wątku FAQ:

jakich programów używamy - co za pomocą danego programu można zmienić w FW.
jakie są patche - co one robią i czy są potrzebne, bo np jakaś dana funkcja nie będzie bez tego działała

jak już coś zrobię to chciałbym żeby ktoś z osób ogarniających temat sprawdził tego softa przed wgraniem go do tel - że tak to powiem "na sucho".

chciałbym zacząć od tego - jakie pogramy są potrzebne do pracy, krótka ich specyfikacja np:

program coocker - program do edycji oryg. oprogramowania, możemy za jego pomoca wyczyścić ori FW, nie działa poprawnie pod win 7.

dalej może jakies softy, oryginalne, albo już wyczyszczone, z jakich modeli pochodzą itd, np:

5800 v. 50.0.0.2 - oryginalny
5800 v. 50.0.0.2 - wyczyszczony (zawieta tylko bla bla bla)
C6 v. 60.0.0.4 - ori.
C6 v. 60.0.0.4 - wyczyszony (zawiera same podstawy - sms, ksiazka tel.-, reszta usunieta)

Programy, patchery, dodatki i inne...
ROMpatcher+ - ver 1 - pozwala na to i to
ROMpatcher+ - ver 1 - pozwala na to, to i tamto - bez niego nie dziala co innego..
Multiswich - służy do czegoś tam innego
itd
itd
itd

- to są przykłady jak ja to widzę, myślę że po przeczytaniu takiej lektury nawet taki laik jak ja będzie w stanie coś zrobić, oczywiście z pomocą forumowiczów, bo nie wiem czy jest to na tyle łatwy zabieg że naraz przybędzie nam 20% kucharzy i wszystko będzie bezbłędne

Cel tego przedsięwzięcia jest prosty - my uczymy się gotować, tym samym "wyjadaczom" być może nasuniemy nowe pomysły, wyzwania... myślę że będzie dobrze

Puki co, jest to temat jeżeli się przyjmie to wy edytuje ten post i podwiesi się tutaj wszystkie opisy co i jak... itd, ale z resztą mamy od tego moderatorów, którzy sobie świetnie poradzą, tak samo jak FW chciałbym zrobić faq o tematach do telefonu, co i jak żeby zrobić własną skórkę itd - ale zobaczymy na ile wypali obecny plan.

Bardzo proszę o współpracę takich forumowiczów jak Luziq, Bojar, Kret69, Sztandar18, Help3r, TheNaturat i innych kucharzy.

Pozdrawiam serdecznie,
panda.
No na Luziqa to na bank możesz liczyć. Póki co zostawiam, jak się nie rozwinie albo będzie za dużo spamu to wywalam.Dodane przez grzyb, 28-02-2012 16:55
bloody and Help3r uznają post za przydatny.

Stare 28-02-2012, 21:12  
bloody bloody jest nieaktywny

Awatar bloody

Telefon: LG E610 Swift L5
System: Android 4.1.2 v20I Cydia Root
Sieć: Play
Siła reputacji: 9 bloody is on a distinguished road

Programy na PC do gotowania, edycji firmware, czyszczenia firmware:

Nokia Firmware Editor - Najlepszy program na PC do gotowania, jego mozliwosci sa wspaniale, za pomoca tego programu jestesmy w stanie zrobic doslownie wszystko z naszym firmware za pomoca prostych ruchow myszka na zasadzie przeciagniecia pliku z dysku do danego otwartego folderu naszego firmware. Program ma wiele mozliwosci, mozna przywrocic otwarte firmware modyfikowane na dysku w ktorym popelnilo sie blad. Program swietnie nadaje sie do spolszczania naszych firmware'ow plikami *.lang . Otwiera pliki, rofs 2,3 , Core, Uda.

Nokia Cooker - Program na PC swietny do modyfikowania naszych firmware'ow. Bardzo prosty w obsludze, duze ikony, mozliwosc wgrywania do programu potrzebnych nam pluginow np. Navifirm. Program zapisuje pliki w jednynm folderze, pokazuje dostepna pamiec pliku edytowanego (jak wiadomo jest ona ograniczona w kazdym innym pliku UDA, ROFS, CORE). Programem Nokia Cooker mozemy odblokowywac pliki CORE naszych firmwareow w przypadku ich edytowania.

Nokia Firmware Cleaner - Program na PC sluzy do czyszczenia firmware z niepotrzebnych nam aplikacji zawartych w rofs2, rofs3, core (oczywiscie aplikacji systemowych takich jak na przyklad, odtwarzacz muzyki, ovi sklep, wlan, welcome, e-mail, galeria itd). Program bardzo prosty w obsludze, dziala na zasadzie zaznaczania okienek opisanych jako aplikacje ktore moga byc usuniete przez program.

SISContents - Swietny program na PC do rozpakowywania i wypakowywania plikow sis,sisx. Tym programem mozemy rowniez edytowac pliki ikon *.mif, ustawiac dowolnie ustawienia tematow edytujac plik *.skn . Tym programem mozemy takze tworzyc wlasne aaplikacje na telefon. Po rozpakowaniu i wypakowaniu potrzebnej nam aplikacji w tym programie pozniej mozemy ja wbudowac do softu.

MBM Tool - Program na PC sluzacy do tworzenia oraz edycji plikow *.mbm, Anim GIF, za pomoca tego programu mozemy edytowac lub tworzyc wlasne GIFy lub MBM potrzebne np do ustawienia sobie np. ekranu startowego w telefonie.

HxD - Program na PC, jest to edytor HEX potrzebny nam do edytowania niektorych plikow naszego porogramowania ktore tworzymy do naszego telefonu. Program ma mnostwo funkcji, np porownywanie hexow itp. Latwe ustawienia i obsluga, mozliwosc wyswietlania kilkunastu plikow na raz w kartach.

Nokia Core Editor - Program na PC za pomoca ktorego wyedytujemy nasz plik *.core, zaleta programu to latwa obsluga i mozliwosc odblokowania wlasnego *.core by mogl wspolpracowac z naszym telefonem

Jest to opis moich aplikacji ktorych aktualnie uzywam do edycji firmware i tworzenia czegos wlasnego mam nadzieje ze to sie przyda

Programy na telefon: (przydatne do modyfikowania naszego telefonu od srodka)

TweakS - Program pozwala ustawiac nasz telefon od srodka, za pomoca pluginow dostepnych do pobrania za pomoca aplikacji mozemy zrobic z naszym telefonem co tylko chcemy, prostym przykladem jest np ukrywanie aplikacji widocznych w menu, ustawianie procesora, podswietlenia, wiadomosci i wiele innych. Za pomoca tego programu mozemy nawet ustawiac widoczne ikony na naszym pulpicie, np. Karte Pamieci

ROMPatcher+ - Aplikacja pozwalajaca dodawac do naszego telefonu roznego rodzaju patche pozwalajace na dodanie lub wyeliminowanie jakiegos niepotrzebnego nam elementu. Wraz z patchami aplikacja potrafi czynic cuda na naszym telefonie.

Prosty przyklad kilku patchy do wyzej wymienionej aplikacji:

Open4All - patch pozwala nam na przegladanie i edytowanie folderow SYS i PRIVATE a jak wiadomo w tych folderach znajduja sie niektore pliki odpowiedzialne za aplikacje i system.

Installserver - patch pozwala zmodyfikowac nasz installserver.exe z niechcianych bugow podczas instalacji aplikacji w naszych telefonach

C2Z - patch pozwala nam na to aby telefon czytal niektore pliki z dysku "C" zamiast z "Z" bo jak wiadomo dysk "Z" jest dyskiem z zawartoscia calego naszego systemu w telefonie i nie da sie go modyfikowac. Patch pozwala na to aby modyfikowac nasz telefon wgrywajac modyfikacje na dysk "C" naszego telefonu, gdy patch jest wlaczony telefon bedzie czytal niektore modyfikacje z dysku "C"

LightCtrl - aplikacja sluzy do ustawiania w zaawansowany sposob poziomu podswietlenia wyswietlacza i klawiszy w naszym telefonie ( mysle ze nadaje sie jako aplikacja modyfikujaca nasz telefon )

C2Z Maker - aplikacja generujaca patch C2Z do naszego modelu telefonu

FontRouter - aplikacja pozwala dowolnie na zmiane czcionki w naszym telefone, czyta czcionki tylko *.ttf, ma wiele mozliwosci takich jak ustawianie stylow czcionki, pochyly, pogrobiony itp. Dziala tylko z FontRouterMan

X-Plore - Najlepszy menadzer plikow na nasz telefon, posiada mnostwo funkcji i jest bardzo prosty w obsludze, posiada wlasne kodeki i otwiera wiekszosc formatow, gdy nie radzi sobie z formatem potrafi otwierac aplikacje za pomoca aplikacji systemowych, oczywiscie jest w tej aplikacji dostepny podglad zdjec, filmow, dzwiekow, tekstow itp. Posiada edytor hex, potrafi pakowac i rozpakowac *.zip, oraz wysylac dowolny plik przez bluetooth. Posiada rowniez funkcje odczytu odebranych plikow zapisanych w wiadomosciach i pozwala na zapisanie na dysku lub karcie pamieci tego pliku

MenuSwitch - sluzy do ustawiania ilosci kolumn i lini widocznych w naszym menu w formie landscape oraz portrait, dostepne ustawienia menu np. 4x4, 3x5, itd

AccelSwitch - sluzy do wlaczania oraz wylaczania czujnika ruchu w naszym telefonie za pomoca klikniecia jedynie na ikone

BTSwitch - sluzy do wlaczania oraz wylaczania bluetooth w naszym telefonie za pomoca klikniecia jedynie na ikone

MemCheck - aplikacja pokazujaca po kliknieciu na ikone stan pamieci w naszym telefonie, karcie pamieci oraz pokazuje dostepna ilosc pamieci RAM

Modyfikowanie Firmware - polega ono na tym ze modyfikujemy nasze wlasne firmware czyms wlasnym badz ulepszeniem zrobionym przez kogos innego. Co nam daje modyfikacja ? - Modyfikacja pozwala ograniczyc bugi, eliminowac je lub polepszac dzialanie niektorych aplikacji oraz samego systemu. Modyfikacjami ulepszamy nasz telefon, poprawiamy jego szybkosc dzialania, ograniczamy wszystkie niedokladnosci np zaciecia, lagi itd. Modyfikacjami ustawiamy ekrany startowe, podmieniamy nimi to co bylo oryginalne ale nie dzialalo za dobrze. Za pomoca modyfikacj mozemy zmienic wszystkie ustawienia naszego telefonu, np. nazwe bluetooth, to jaki dzwonek bedzie domyslnie ustawiony w danym profilu, to jaka data bedzie domyslnie pokazywana podczas pierwszego uruchomienia, to jak beda ulozone ikony w menu czy na ekranie startowym uruchomione domyslnie widgety, to takze to ze mamy zmienione ikony z oryginalnych na np nowsze (anna, anna belle, N8), mamy zmienione klawiatury i ich wyglad, to ze mamy domyslnie ustawiony wlasny lub ulubiony temat/motyw. Modyfikacje daja nowe mozliwosci naszym telefonom.
Najczesciej modyfikowanym folderem w naszym firmware jest folder "10202be9" znajduje sie on w folderze "Private"

Folder 10202be9 - cos o nim, co i jak i co do czego ?
Ten folder zawiera wszystkie ustawienia naszego telefonu, ktore sa domyslnie ustawione w telefonie, czyli np. po wejsciu do danego profilu wyswietla sie na przyklad "dzwiek dzwonka - Nokia Tune.aac" i to mozna edytowac do woli. Poniewaz w tym folderze wszystkie ustawienia sa zapisane w plikach tekstowych *.txt, niestety wszystko jest bardzo skaplikowane jezeli chcemy robic cos samemu dlatego mozemy uzyc modyfikacji gotowych, zrobionych przez inne osoby, znajda sie u nas na forum oraz za posrednictwem naszej wyszukiwarki ogolno dostepnej w domu czyli np. Google.
Kazdy taki plik tekstowy odpowiada za dane ustawienia telefonu, np ustawienie poczty e-mail i ustawiena POP3, wiadomosci tekstowe, to czy dane funkcje domyslnie sa ustawione na tak lub nie ( raporty dorenczen tak/nie, podsumowanie polaczenia, czas polaczen, wibracje, to czy wlaczony ma byc dzwiek klawiszy czy wibracja klawiszy, to czy nasz zegarek bedzie poprzedzany " . " / " : " czy bedziemy mieli "rrrrmmdd", czy "ddmmrrrr" na dacie). Po prostu folder 10202be9 i pliki w nim zawarte to glownie ustawienia calego naszego telefonu, wiec jezeli ktos dobrze zrobi sobie modyfikacje to po wlaczeniu telefonu nie bedzie musial sobie w nim nic ustawiac i zmieniac poniewaz ustawi sobie i zmodyfikuje to samemu gotujac wlasne oprogramowanie.
marcingp5 and Derbi_senda uznają post za przydatny.

Ostatnio edytowane przez bloody ; 29-02-2012 o 19:45

Stare 29-02-2012, 22:42  
Krzys:) Krzys:) jest nieaktywny

Awatar Krzys:)

Siła reputacji: 9 Krzys:) is on a distinguished road

Inkscape - program umożliwiający otwieranie i edytowanie plików SVG.
Svgb2Svg - program do konwertowania plików SVGB na SVG.
Nokia QWERTY-Keyboard Editor - jak sama nazwa wskazuje program umożliwia edytowanie układu klawiatury qwerty.
Mediabar Editor - program do edycji Media bar. Można za jego pomocą zmieniać programy tam znajdujące się. Nie ma możliwości edycji ikon.
Derbi_senda uznaje post za przydatny.

Stare 01-03-2012, 10:27  
marcingp5 marcingp5 jest nieaktywny

Awatar marcingp5

Telefon: 5800
System: OS Private™
Sieć: [0x0A]Freem©
Siła reputacji: 10 marcingp5 is on a distinguished road

na Pc:
Adobe Illustrator CS5 - najlepszy program do edycji grafiki wektorowej także plików SVG i wiele innych.
High-Logic FontCreator - Tworzy i edytuje czcionki.
Replace Studio Business Edition - program przeszukuje pliki pliki tekstowe .r* i podmienia w nich wybrane frazy.

Stare 05-03-2012, 01:18  

Awatar panda86

bardzo dziękuję za poważne podejście do tematu, szkoda jednak że żaden z kucharzy się nie wypowiedział

Idąc dalej celem tego tematu, chciałbym aby ktoś zrobił mały faq (tak jak np instr. wgrywania softu, kilka screenow, podpunktów itd) - jak pracować w danym programie, oraz skąd pograć czyste softy... sam chętnie na podstawie tego coś ugotuje, tylko jeszcze nadal mam za mało informacji.. zobaczymy jak wyjdzie. Nie żebym kogoś poganiał, ale już nie mogę się doczekać mojego indywidualnego FW

pozdrawiam
stahu3 uznaje post za przydatny.

Stare 11-03-2012, 11:42  
PatrykTgk PatrykTgk jest nieaktywny

Awatar PatrykTgk

Siła reputacji: 0 PatrykTgk is on a distinguished road

czyste softy pobierzesz z navifirm ;]

Stare 15-03-2012, 19:31  

Awatar panda86

hmm naprawde nikt więcej nie chce pomóc rozwinąć się temu tematu? szkoda....

chciałbym ugotować softa z takimi założeniami:
- szybki i stabilny
- sms'y z minkami od N8
- dodane wyrazy do slownika zapisuja sie na kasrcie pamieci
- wszystko co instaluje leci na karte pamieci - jezeli to wykonalne, to:
- gry
- motywy
- muzyka
- itd - z tym że na karcie ma być jeden folder muzyka i tam wszystko sie wrzuca, brak zbdnych / pustych folderow, araz dublowania, GAMES i GRY
- zegarek na ekranie głównym do wyboru jeden jak w N8 a drugi jak np w iPhone czy HTC - taki tam duuuzy
- wygaszacz ekranu z duzym zegarkiem, uzywanym profilem, oraz slide do unlock (bo tap wedlug mnie jest nie porozumieniem) w prawa strone!
- jezeli to mozliwe to opcja zmiany ikon np z Anna na N8

- no i na razie to tyle.. w sumie sam bym to chcial zrobic.. ale puki co jeszcze sie waham ze moge uwalic telefon

pozdrawiam i bardzo prosze osoby ktore gotowja o wsparcie tego tematu,

Stare 16-03-2012, 11:21  
bloody bloody jest nieaktywny

Awatar bloody

Telefon: LG E610 Swift L5
System: Android 4.1.2 v20I Cydia Root
Siła reputacji: 9 bloody is on a distinguished road

1. Telefonu nie uwalisz tylko Ci sie nie bedzie chcial wlaczyc i na wyswietlaczu bedziesz widzial kreski i paski w roznych kolorach, to od tak w przypadku "downgrade" za pomoca J.A.F.a bez BOXa
2. Jezeli zrobisz cos nie tak to soft i tak i tak sie wgra do telefonu, tylko ze:
a) Telefon sie nie wlaczy bo jakis skladnik nie bedzie wspolpracowal z systemem (np. czcionka, jakas ikona, klawiatura/y, ustawienie itp)
b) Telefon sie uruchomi ale bedziesz mial (np. balagan i nie pokryja Ci sie ikony ktore odpowiadaja za dany program/aplikacje, bedziesz widzial paski przesuwania i elementy motywu zamiast normalnych ikon)
c) Telefon sie uruchomi ale podczas proby wlaczenie czegokolwiek nie bedzie efektu, poprostu nie wlaczysz tego co bedziesz chcial

Trzeba to robic ze tak powiem z glowa, bo wezmiesz sobie np. rofs2 z NoVa robionego na 5800 i bedziesz chcial to wgrac do noki 5530, mi sie udalo ale mialem bugi, to nie dzialal flesh od aparatu, nie swiecily mi klawisze sluchawek i menu, ale dalo rade na tym jechac.

Stare 20-03-2012, 06:28  

Awatar panda86

Witam ponownie z kilkoma pytaniami

Mam już programy na kompie do edycji, mam tez kilka CFW do podglądu, nie wiem natomiast jaki soft muszę ściągnąć w navifirm do zabawy?
1. Czy ma to być FW pod 5800 - która wersja? czy też pod C6?
2. Na czym polega dopasowanie CORe do ROFS - w nawiązaniu do
Kod:
Treść widoczna tylko dla użytkowników Centrum-Mobile.pl. Zaloguj się lub załóż darmowe konto aby uzyskać pełen dostęp do forum
pytania.
3. Co muszę zrobić aby soft ten pasował pod 5530?
4. Czy mogę zrezygnować z animacji podczas włączania się tel i czy to mi coś da - więcej miejsca / szybkość uruchamiania tel - pytam bo jest mi to niepotrzebne, tel włączam tylko jak się rozładuje albo reset.

Na razie tyle, ale moich pytań będzie coraz więcej mniej lub bardziej lamerskich

Stare 24-03-2012, 09:15  
Potok666 Potok666 jest nieaktywny
Windows Phone 8

Awatar Potok666

Telefon: Nokia Lumia 920
System: Brak
Siła reputacji: 10 Potok666 is on a distinguished road

panda86
1.to zależy czy chcesz edytować OFW czy CFW czyli port C6
4.Możesz usunąć animacje, jeżeli chodzi o miejsce to tylko w ROFS2 się ona zwiększy czyli wiecej miejsca na modyfikacje itp.
3.Żeby pasował do 5530 to sciągasz odpowiednia wersje pod dany telefon itp albo przeportujesz sobie ten z 5800 do 5530.

Myśle że troszke wyjaśniłem.. Tutaj to kucharze się powinni cześciej wypowiadać

Stare 25-03-2012, 08:59  
infor7 infor7 jest nieaktywny

Awatar infor7

Siła reputacji: 9 infor7 is on a distinguished road

Gdzie mogę pobrać te programy ? Np Nokia Firmware Cleaner ?

Stare 25-03-2012, 16:20  
PatrykTgk PatrykTgk jest nieaktywny

Awatar PatrykTgk

Siła reputacji: 0 PatrykTgk is on a distinguished road

daily mobile ?

Stare 25-03-2012, 16:31  
Sztandar18 Sztandar18 jest nieaktywny

Awatar Sztandar18

Telefon: Nokia 5800 XpressMusic RED & Samsung Galaxy S II BLACK
System: Sensation Brilliant & Android 4.1.2
Sieć: Orange
Siła reputacji: 10 Sztandar18 is on a distinguished road

Kod:
Treść widoczna tylko dla użytkowników Centrum-Mobile.pl. Zaloguj się lub załóż darmowe konto aby uzyskać pełen dostęp do forum

Wiecie co to google.pl? To używajcie

Stare 05-09-2012, 11:33  
boystar boystar jest nieaktywny

Awatar boystar

Siła reputacji: 0 boystar is on a distinguished road

jak dobrze zmodyfikowac soft? biore nokia firmware editor rozpakowuje edytuje sb i z powrotem pakuje to wszystko?

Stare 05-09-2012, 11:45  
Sztandar18 Sztandar18 jest nieaktywny

Awatar Sztandar18

Telefon: Nokia 5800 XpressMusic RED & Samsung Galaxy S II BLACK
System: Sensation Brilliant & Android 4.1.2
Sieć: Orange
Siła reputacji: 10 Sztandar18 is on a distinguished road

Tak.

Tagi do tematu: "HOW TO...?" - gotowanie po polsku..
gotowanie, how to, polsku