PDA

Zobacz pełną wersję : Credit Suisse sugeruje Nokii, by ta się poddała i rozpadła


Potok666
04-10-2012, 16:14
Jedna z najważniejszych finansowych firm obniżyła rating Nokii z „neutralnego” na „nierentowny”.

Smartfony Lumia spotkały się z dużym entuzjazmem mediów i znikomym zainteresowaniem konsumentów. Credit Suisse nie widzi już nadziei dla koncernu.

http://www.chip.pl/images/2012/09/07/NokiaFacebookSwith.png/image_full

Credit Suisse, jedna z najbardziej poważanych instytucji finansowych na świecie, stwierdziła, że Nokia nie jest już rentowna i że czas na rozpad spółki. Dodała również, że firma będzie wciąż pożerała swoje rezerwy finansowe i odnotuje duże straty operacyjne w 2013 roku. Wprowadzenie smartfonów z Windows Phone 8 na rynek ma być również dużym wyzwaniem, z uwagi na to, że smartfony Lumia obecnej generacji nie otrzymają aktualizacji do nowego systemu Microsoftu.

Credit Suisse sugeruje rozpad spółki i sprzedaż najcenniejszych jej zasobów. Zaznacza, że Apple z całą pewnością chętnie zapłaci za własność intelektualną Nokii, a Ericsson, Huawei i ZTE najprawdopodobniej będą zainteresowane kupnem Nokia Siemens Networks. Rozpad jest konieczny, bo, zdaniem Credit Suisse, raczej nikt nie zechce przejąć Nokii jako całej firmy.

Na chwilę obecną, kapitalizacja rynkowa Nokii jest niższa niż wartość jej majątku bez uwzględnienia jej zobowiązań. Sprzedaż własności intelektualnej Nokii, zdaniem Credit Suisse wartej 7,5 miliarda dolarów, powinna uspokoić inwestorów.

Nokię obecnie ratują tradycyjne telefony komórkowe, takie jak Asha, które wciąż sprzedają się znakomicie oraz wsparcie Microsoftu (coroczna wpłata miliarda dolarów). Nokia niedawno sprzedała też swój dział luksusowych telefonów Vertu za ćwierć miliarda dolarów., planuje też sprzedaż swojej kwatery głównej (którą potem chce wynająć) za 350 milionów dolarów.

Źródło:
chip.pl