PDA

Zobacz pełną wersję : Nowości w Windows Phone 8 – małe podsumowanie


Potok666
26-10-2012, 18:47
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-81-1024x653.jpg

Oficjalna premiera Windows Phone 8 odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Tymczasem mam dla Was coś na umilenie oczekiwania – małe podsumowanie tego co przyniesie nam nowa wersja systemu mobilnego od Microsoftu.

20 czerwca bieżącego roku odbyła się konferencja Windows Phone Summit, na której pierwszy raz został pokazany światu Windows Phone 8. Nawiązując do cyfry w nazwie Microsoft przedstawił na niej osiem najważniejszych zmian jakie czekają system WP8. Niestety nowości pokazane na konferencji tyczyły się głownie strony technicznej systemu. Co do funkcji użytkowych Microsoft przyniósł więcej pytań niżeli odpowiedzi.

Oto wspomniane wyżej osiem najważniejszych zmian:

1.Wsparcie dla najnowszych technologii
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit1.jpg

Nowa wersja mobilnych okienek od Microsoftu będzie w mogła obsłużyć procesory z więcej niż jednym rdzeniem. Dzięki temu WP8 będzie mógł w większym stopniu konkurować z iOSem i Androidem. Firma jednak nie chce brać udziału w wojnie na jak największą liczbę rdzeni i oświadczyli, że skoncentrują się na urządzeniach z procesorami dwurdzeniowymi, których producentem będzie głównie Qualcomm. Pojawi się również wsparcie dla wielu rozdzielczości ekranu: obecne WVGA 800×480 15:9, oraz WXGA 1280×768 15:9 i 720p 1280×720 16:9. Windows Phone 8 będzie również pozwalał na korzystanie z pamięci zewnętrznych. Urządzenia będą wyposażone w gniazda kart microSD, dzięki czemu przenoszenie danych z urządzenia na urządzenie będzie o wiele prostsze.

2.Internet Explorer 10
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit2.jpg

W nowym systemie dostępna będzie również najnowsza wersja przeglądarki Internet Explorer. Nowa wersja ma używać tego samego silnika renderującego HTML co jej odpowiednik desktopowy. Microsoft zapewnia, że IE10 będzie dużo szybszy w stosunku do poprzedniej wersji – czterokrotnie ma wzrosnąć szybkość obsługi JavaScript, oraz dwukrotnie HTML5. W dodatku przeglądarka ma być wyposażona w system SmartScreen, który zadba o nasze bezpieczeństwo w sieci.

3.Jądro systemu – takie jak w Windows 8
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit3.jpg

System Windows Phone 8 będą wykorzystywał takie samo jądro jak w Windows 8, na które będą się składały: kernel, opcje sieciowe, multimedialne oraz sterowniki. Na obydwa systemy będzie można tworzyć aplikacje w językach C i C++ co ułatwi developerom tworzenie aplikacji. W mobilnych okienkach developerzy będą mogli korzystać z bibliotek DirectX, co ułatwi tworzenie zaawansowanych gier.

4.Obsługa technologii NFC
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit4.jpg

Jak przypuszczano od dawna „ósemka” w końcu wprowadzi obsługę technologii NFC. NFC nie jest nową technologią, ale pomimo tego dużo brakuje jej do „wszechobecności”. Cieszy więc fakt, że Microsoft zdecydował się zaimplementować ją w swoim systemie. Z użyciem tej funkcjonalności wymiana danych między urządzeniami będzie o wiele szybsza i prostsza. I nie chodzi jedynie o wymianę danych smartfon <-> smartfon. Bez problemów zsynchronizujemy naszego smartfona z tabletem, laptopem czy pecetem.

NFC odgrywa również bardzo ważną rolę w kolejnej nowości…

5.Mobilny Portfel
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit5.jpg

Windows Phone 8 będzie posiadał wbudowaną usługę mobilnego portfela, który w połączeniu z technologią NFC umożliwi nam korzystanie z płatności zbliżeniowych. Aplikacja Portfel oprócz tego że będziemy mogli ją połączyć z kartami płatniczymi, pozwoli nam również na zarządzanie kartami rabatowymi, bibliotecznymi i lojalnościowymi. Microsoft zdecydował się na trochę inne podejście do płatności mobilnych niż konkurencja. Dbając o bezpieczeństwo transakcji Microsoft zdecydował się na zintegrowanie modułu portfela z kartą SIM, a nie jak w przypadku konkurencji z urządzeniem. Rozwiązanie to ma plusy i minusy. Plusem na pewno będzie bezpieczeństwo transakcji. Minusem z kolei czas wdrążenia usługi na szerszą skalę. Sądzę, że w Polsce nie prędko będziemy mogli skorzystać z usługi mobilnego portfela w urządzeniach z WP na pokładzie.

6.Nokia Mapy
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit6.jpg

Wraz z premierą ósmej wersji mobilnego systemu od Microsoftu Nokia straci swój największy atut – aplikację Mapy, oraz nawigację „krok-po-kroku”. W Windows Phone 8 zagoszczą na stałe aplikacje służące do nawigacji od Nokii. Nokia straci swój „wabik na klienta”, a inni producenci zyskają bardzo dobrą nawigację „krok po kroku”, działającą nawet w trybie offline. Warto w tym miejscu też wspomnieć o zmianach w wielozadaniowości – system pozwoli na działanie procesów nawigacyjnych w tle.

7.Windows Phone dla Biznesu
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit7.jpg

Microsoft chce powalczyć o klienta biznesowego. Zachętą ma być identyczne jądro jak w wersji desktopowej Windows 8, co ma zapewnić duże bezpieczeństwo, oraz pozwoli na skorzystanie z wielu aplikacji dostępnych na obydwie platformy, takich jak np. pakiet Office. Firmy zarządzające dużą liczbą urządzeń mobilnych z systemem Windows Phone 8 będą mogły zdalnie zarządzać sprzętem w podobny sposób, jak w przypadku pecetów korzystających z Windows 8. Będą mogły utworzyć firmowe węzły (huby), za pomocą których rozsyłane będą firmowe aplikacje oraz serwisy informacyjne lub alarmy. Pracownicy będą mogli również korzystać z tych węzłów (hubów) do wymiany wewnętrznych informacji.

8.Ekran Startowy
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/windows-phone-8-wpsummit8.jpg

Tak zwana wisienka na torcie. Ekran startowy został poddany znacznemu odświeżeniu. Kafelki na początku były czymś nowym, oryginalnym, ale wiele osób twierdziło, że na dłuższą metę się nudzą. Wydawać by się mogło, że nic dla nich nie da się zrobić. Nic bardziej mylnego! Microsoft podołał zadaniu – wraz z nową wersją systemu będziemy mogli dużo bardziej dostosować ekran do swoich potrzeb. Dodana została nowa wielkość kafelka – 1/4 standardowej wielkości. I co najważniejsze, to my decydujemy jaki kafelek jaką ma wielkość. Dodatkowo będzie więcej motywów kolorystycznych i wyglądu systemu.

Poza tymi ośmioma głównymi nowościami warto też wspomnieć o:

Aktualizacje OTA (Over the Air) – już nie będziemy musieli podłączać telefonu do komputera żeby zaktualizować oprogramowanie.
Integracja ze Skype.
Rozbudowana aplikacja aparatu.
Rozpoznawanie mowy wykorzystywane do sterowania głosem.

To wszystko co Microsoft zaprezentował na konferencji Windows Phone Summit. Na informacje o pozostałych nowościach długo nie było trzeba czekać. Dwa dni temu w sieci pojawił się Windows Phone 8 Developer Preview SDK. Dzięki niemu użytkownicy uzyskali wgląd do nowości w funkcjach użytkowych jakie przyniesie WP8. Z godziny na godzinę były odkrywane coraz to nowe funkcje. Tempo odkrywania nowości już spadło, więc poniżej postaram się przybliżyć nowości odkryte w SDK.

Pożegnamy Zune

Microsoft najwyraźniej doszedł do wniosku, że Zune posiada więcej wad niż zalet i postanowił zrezygnować z obsługi telefonu tym programem. Chociaż na pewno wielu z nas korzystało z jednej z lepszych funkcjonalności Zune – automatycznej synchronizacji treści. W najnowszym systemie desktopowym Windows 8 nadal będzie możliwość automatycznej synchronizacji.

http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/9-150x150.pngPowiadomienia na ekranie blokady

Do tej pory ekran blokady wyświetlał jedynie powiadomienia systemowe, takie jak nowa wiadomość tekstowa, nieodebrane połączenie, nowa wiadomość e-mail. W nowym systemie możliwe będzie wyświetlanie powiadomień z aplikacji trzecich. Dodatkowo będziemy mogli wybrać jakie to mają być aplikacje. Jak dla mnie będzie to fajna funkcja, ale dobrym jej dopełnieniem byłoby centrum powiadomień, takie na kształt tego które zostało pokazane w najnowszym systemie BlackBerry.

Monitorowanie internetu mobilnego
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/wp8-data-sense.jpg

Pojawi się aplikacja Data Sense dzięki której będziemy mogli zarządzać i monitorować korzystanie z internetu mobilnego przez nasz smartfon. Fajną opcją byłaby możliwość ustawienia metody rozliczania danych. Jak wiemy nasi rodzimi operatorzy najczęściej rozliczają dane co 100 kB, więc aplikacja może nie działać poprawnie.

Synchronizacja danych w chmurze
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/6-1024x910.png

„Ósemka” będzie w dużo większym stopniu zsynchronizowana z chmurą. Do tej pory mogliśmy synchronizować jedynie kontakty z kontem Windows Live i zdjęcia z usługą Skydrive. W WP8 lista ta znacznie się powiększy. Do chmury będziemy mogli wysłać: listę zainstalowanych aplikacji i ich ustawienia, wiadomości tekstowe, zdjęcia i wideo w pełnej rozdzielczości, muzykę.

Przesyłanie plików przez Bluetooth, oraz funkcja Dotknij+wyślij.

Aż chce się krzyknąć „w końcu!” Tej opcji brakowało wielu użytkownikom. Jedni szukali sposobu na ominięcie tego i instalowali specjalne aplikacje dodające tą funkcjonalność, inni mówili sobie „widziały gały co brały”, jeszcze inni kucali w kącie i płakali. Otrzyjcie łzy! W Windows Phone 8 będzie możliwość przesyłania plików przez bluetooth! :)

Dodatkowo, użytkownicy dostaną funkcję ułatwiającą przesyłanie plików - Dotknij+wyślij, wykorzystującą moduł łączności NFC. To jak działa ta funkcjonalność najlepiej opisuje poniższy filmik:

NFC file sending: Ativ S 2 Ativ S - YouTube

Edycja zdjęć z poziomu galerii
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/wp8_lens_apps.jpg

W podglądzie zdjęć będzie systemowa opcja ich edycji. Będziemy mogli przyciąć, zmienić rozmiar, obrócić, oraz zaznaczyć wiele zdjęć jednocześnie. Poza tym nie będziemy musieli używać aplikacji firm trzecich jeśli będziemy chcieli zastosować jakiś filtr/efekt – dostępne będą opcje dodawania filtrów do zdjęć.

System stanie się o wiele bardziej konfigurowalny

http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/WP_konfigurowalnosc-1024x593.png

Nowy system będzie dużo bardziej konfigurowalny. Pojawią się opcje ułatwień dostępu, mowy, będziemy mogli zdecydować w której pamięci będą przechowywane pliki – telefonu czy na karcie SD, oraz będzie dużo więcej motywów kolorystycznych. Przeglądarka Internet Explorer zostanie wzbogacona o opcje konfigurowania przycisku obok paska adresu, będziemy mogli wybrać jedną z trzech opcji – odświeżania, start/stop, oraz ulubione.

Pozostałe nowości
http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/screenshots-in-windows-phone-8-600x399.jpg

Do sieci wyciekła plotka, którą Wam przedstawialiśmy, która z kolei mówiła, że „Apollo” umożliwi tworzenie zrzutów ekranu bez żadnej dodatkowej aplikacji, nie mówiąc o odblokowywaniu urządzenia (jak to jest teraz). Strona, która jest źródłem tej plotki nie uchodzi za wiarygodną, ale jednak – po raz kolejny emulator pozwolił na odkrycie nowych funkcji systemu Windows Phone 8.

I po raz kolejny udało się to uwiecznić na filmie, który od razu polecam obejrzeć:

Screenshots in Windows Phone 8 - YouTube

Kombinacja klawiszy w emulatorze to F2 i F7, co odpowiada klawiszowi „Windows” i spustu od aparatu, czego również można było się spodziewać (i spodziewano) wcześniej.

Zrobione zrzuty ekranu są przechowywane w odpowiednim folderze w galerii.

Cztery rodzaje map w nawigacji Windows Phone 8 (Nokia Maps)

Jak już wszyscy zapewne bardzo dobrze wiemy, razem z wejściem na rynek urządzeń z Windows Phone 8 aplikacja Nokii służąca do nawigacji zastąpi obecnie nam znane „Bing Maps”. Już nie tylko Lumie będą miały dostęp do jednej z lepszych nawigacji offline na „mobilne kafelka”, ale każdy model z „Apollo”.

To jednak nie oznacza, że Nokia Maps zwolni w rozwoju. Wręcz przeciwnie. Już teraz wiadomo, że Nokia przygotowała cztery tryby wyświetlania mapy: Road, Aerial, Hybrid i Terrain. Nie ma sensu rozpisywać każdej po kolei, gdyż następujący obrazek doskonale obrazuje o co chodzi:

http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/4mapmodes_thumb.jpg
Mało tego. Nokia postanowiła również wdrożyć do programu odpowiedzialnego za nawigację w Windows Phone 8 budynki w 3D. Jednak z początku trudno będzie znaleźć polskie miasta w tym zbiorze, ale Warszawa nie powinna zostać pominięta. Tylko pojawia się pewne „ale” – nie wszystkie budynki zostaną oznaczone na mapach, a jedynie najważniejsze/najpopularniejsze zabytki.

http://windows-phone.pl/wp-content/uploads/2012/07/landmarks.jpg

Oczywiście nie zabraknie poprawienia dokładności i precyzji map/wyznaczania tras. Dojdzie dodatkowo akceleracja sprzętowa, co pozwoli na przyspieszenie pracy całego programu.

Tak, więc przyszli posiadacze Windows Phone 8 sporo zyskają w stosunku do poprzedniej wersji systemu, ale już użytkownicy nowych Lumii stracą jedną z najlepszych ekskluzywnych aplikacji przeznaczonych tylko dla smartphone’ów Nokii. Jednak Finowie zapewne wymyślą coś w zamian. Czy tak na pewno będzie? Zobaczymy już za nieco ponad miesiąc, kiedy to odbędzie się Nokia World.

Podsumowując

Microsoft potraktował Windows Phone 7 jako etap przejściowy pomiędzy Windows Mobile 6 a Windows Phone 8. Nie był to system, który mógłby realnie konkurować z Androidem i iOSem. Kiedy jednak pojawią się urządzenia z „ósemką”, konkurencja będzie miała się kogo obawiać ;) Oficjalna premiera Windows Phone 8 ma się odbyć jesienią, dokładna data nie jest znana.

Mnie ciekawi jeszcze które z tych funkcji trafią do Windows Phone 7.8. Niestety na te informacje przyjdzie nam chyba poczekać, aż do oficjalnej premiery.

Źródło:
windows-phone.pl