PDA

Zobacz pełną wersję : Tajemnica działania klawiatury Windows Phone 8 ujawniona!


Potok666
09-12-2012, 12:42
Tworząc mobilne systemy operacyjne, programiści muszą mieć na uwadze wiele rozwiązań ułatwiających codzienne korzystanie ze smartfonów, choć nie wszystkie z nich widać na pierwszy rzut oka. Tak jest właśnie z klawiaturą w Windows Phone 8.

Klawiatury ekranowe, choćby te najbardziej dopracowane, ciężko przyrównać w wygodzie użytkowania do tradycyjnych, fizycznych QWERTY. Na szczęście, czasy Samsunga Avilli czyNokii 5800 XpressMusic minęły bezpowrotnie i na współczesnych smartfonach z ekranami dotykowymi możemy w naprawdę wygodny sposób pisać nawet długie wiadomości.

Sposobów na dobrą klawiaturę dotykową jest kilka. Jednym z nich jest pisanie w stylu Swype, które sprawdza się świetnie na ekranach o przekątnej do 4″. Polega ono na przesuwaniu palca po klawiaturze, zakreślając ścieżkę odpowiadającą danemu wyrazowi. Niestety, ta metoda wprowadzania tekstu średnio się sprawdza na większych wyświetlaczach, a o wykorzystaniu jej w tabletach należy permanent*nie zapomnieć.

Klawiatury typu SwiftKey 3, w przeciwieństwie do Swype, korzystają z bardziej tradycyjnego sposobu wpisywania tekstu, które polega na wystukiwaniu kolejnych liter. Program w czasie rzeczywistym przewiduje, co mamy zamiar napisać i dzięki wbudowanemu słownikowi możemy łatwo naprawić swoje błędy. Wiele z takich klawiatur uczy się naszego stylu pisania i doboru słownictwa, dzięki czemu ich skuteczność jest naprawdę wysoka.

Jak natomiast prezentuje się rozwiązanie od Microsoftu? Po prostu popatrzcie:

Secrets of the Windows Phone Keyboard - YouTube

Wygląda efektownie, nie uważacie? W angielskiej odmianie, słownik klawiatury w Windows Phone 8 zaw*iera budzące respekt 600 tys. wyrazów. Przeprowadzone testy wykazały, że ten sposób wprowadzania tekstu posiada skuteczność rzędu 94%. Wow!

Co o tym sądzicie?

Źródło:
dailymobile.pl

NokiaUser
09-12-2012, 13:01
Super to wygląda ;) Może kiedyś zrobią port tej klawy na Androida. ;)

grzyb
10-12-2012, 10:02
Znaczy się dlaczego powinienem być zaskoczony? Liczba słów faktycznie fajna. SwiftKey działa równie dobrze, a po ponad miesiącu używania po prostu bajka, wystarczy po 1-3 literki wpisywywać i się domyśla ;) Na Andka najlepszy jest właśnie SwiftKey, zwłaszcza w wersji Flow