Centrum-Mobile.pl - Forum i support Nokia,Symbian,Android,iPhone,Samsung,Sony Ericsson,Windows Phone

Wróć   Centrum-Mobile.pl - Forum i support Nokia,Symbian,Android,iPhone,Samsung,Sony Ericsson,Windows Phone > Pozostałe > Gsm > Testy użytkowników

 
 
        
  

Testy użytkowników Porównania 5800 do innych telefonów... jak i testy różnych komórek.


 
Narzędzia wątku
Stare 14-08-2009, 22:14  
Bastuś Bastuś jest nieaktywny
 
Awatar Bastuś
 
Dołączył: Jun 2009
Skąd: Gniezno
Posty: 33
Siła reputacji: 0 Bastuś is on a distinguished road

Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.

Zacznę może tłumacząc, dlaczego doszło w ogóle do porównania tych dwóch modeli.
Otóż Motorola E8 to telefon który użytkuję (na dzień dzisiejszy bardzo rzadko, ponieważ wymieniłem ją, jak głoszą słowa znanej piosenki, na ,,lepszy model’’ ) od października 2008 roku. Powrót do tej marki nastąpił dlatego, iż nie mogłem przegryźć Sony Ericssona K550i, coraz to na nowo odkrywając jego kolejne ułomności i niedociągnięcia. Wspominając czasy, gdy posługiwałem się Motorolą L7 i byłem z niej naprawdę zadowolony, postanowiłem wrócić do producenta z logo M, a że lubię dużo i często słuchać muzyki i noszę przy sobie tylko jedno urządzenie (jest nim telefon, na aparat i odtwarzacz mp3 nie ma już miejsca w kieszeniach bo po prostu nie lubię ich wypychać) wybrałem model muzyczny z serii ROKR. Wybór słuszny? Z perspektywy czasu uważam, że owszem. Ale daleko mu do idealnego.
Jednak dwa tygodnie temu dorobiłem się na tyle wystarczających funduszy, by móc zakupić Nokię 5800 XpressMusic. Dlaczego zmiana? Z powodu wad E8, o których przeczytacie w poniższym porównaniu telefonów.

Założenia producenta względem tych modeli jest w obu przypadkach podobne- mają trafiać do ludzi słuchających muzyki z telefonu, reprezentując serie muzycznych urządzeń (ROKR i XpressMusic). I rzeczywiście sprawdzają się w swojej roli- oba telefony grają bardzo dobrze, a jakość muzyki wydobywającej się z nich jest lepsza niż w ,,zwykłych’’ telefonach. Jednak porównania tego nie można czytać stawiając te telefony na równi- to inne półki cenowe, a co za tym idzie- telefony prezentują inne możliwości i posiadają różne specyfikacje.

Wykonanie
To właściwość telefonu, którą oceniamy jako pierwszą. Już chwytając w ręce urządzenie widzimy, czy materiały użyte do jego produkcji są wysokiej klasy, czy wieją tandetą. Oceniamy spasowanie elementów i wstępnie wyrabiamy sobie zdanie na temat trwałości przedmiotu.
Otóż wykonanie to jeden z ważniejszych czynników, który zadecydował o kupnie E8 przeze mnie. Mając wcześniej inną Motorolę i będąc zachwyconym materiałami z których została zrobiona oraz ogólnej całości konstrukcji, byłem pewien, że z rokrE8 będzie podobnie. Nie zawiodłem się! Wykonanie tego telefonu jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Połączenie twardego plastiku wraz z aluminium dało więcej niż pożądany efekt. Mimo, iż w tamtym czasie wydałem na nią 450 zł, to poziom materiałów i ich montażu przewyższa nawet ten z niektórych urządzeń kosztujących dwa razy tyle! Po pół roku użytkowania normalne jego ślady. Drobne rysy czy schodzenie farby w niektórych miejscach (najsłabszy pod tym względem jest przełącznik blokady klawiatury) to norma. Żadnych wad seryjnych.
No właśnie… Wydając niecały 1000 zł na Nokię 5800 liczyłem na chociażby podobny stan rzeczy. Niestety- tu producent rozczarowuje. O ile jakość plastików nie jest zła (porównywalna do tych z E8, choć aluminium próżno tu szukać) to ich zmontowanie w całość jest ciosem poniżej pasa! Nie jest tak wytrzymała i mocna jak Motorola, ale najbardziej boli fakt, iż każda wyprodukowana Nokia 5800 ma wadę w wykonaniu- szparę (co prawda mierzoną w milimetrach, ale przy przyjrzeniu widoczną) między elementami obudowy w prawym górnym rogu! Jej fakt istnienia nie drażnił by jeszcze tak bardzo, gdyby nie trzeszczący przez to plastik w tym właśnie miejscu. Dociskając ramkę w prawym górnym rogu usłyszymy trzeszczenie, co w modelu za takie pieniądze jest co najmniej nie na miejscu! Odporność na rysy podobna jak w E8. Niektórzy użytkownicy Tuby skarżą się jeszcze na wypadający po jakimś czasie rysik. Ja tego nie stwierdziłem, być może dla tego, że użytkuję ją dopiero 2 tygodnie.

Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.


Obsługa telefonu i drobne uwagi użytkownika
Tutaj odnotuję, że Nokia ze swoim Symbianem jest o wiele bardziej intuicyjna od Motoroli (mimo, iż to moja pierwsza Nokia!). Obsługa jej jest banalnie prosta, a wszystkie potrzebne funkcje odpowiednio rozmieszczone. Gorzej wypada tu Motorola- wciąż mała intuicyjność, ale poprawa względem poprzednich modeli producenta.
Ważnym aspektem, który obowiązkowo trzeba odnotować, jest prędkość telefonu. Tu Nokia bije Motorolę na łopatki. E8 często ,,przymula’’ i zwalnia przy wybieraniu jakiejś funkcji, powracanie ze zminimalizowanego odtwarzacza do jego menu zajmuje wieki… Nokia jest wręcz błyskawiczna i ani razu nie mogłem nawet westchnąć z powodu choćby najmniejszego zająknięcia czy spowolnienia. Wielki plus.
Ogólnie oba telefony sprawdzają się na co dzień jako urządzenia mobilne. Motoroli brak przeglądarki Flash, połączenia szybszego niż EDGE oraz większego ekranu do przeglądania stron internetowych, ale jak już wspomniałem- za tą cenę nie powinno się od niej tego wymagać. Oba za to posiadają wejście 3,5 mm, czyli coś, co jest dla mnie priorytetem przy wyborze telefonu.
Sms’owanie łatwiej przychodzi na Motoroli. Mimo, iż nie posiada QWERTY. To opinia subiektywna osoby, która ma zbyt duże palce by móc wygodnie pisać na wirtualnej klawiaturze QWERTY Nokii. Oczywiście są jeszcze trzy inne metody wprowadzania tekstu na 5800, ale z góry założyłem, że będą one jeszcze mniej komfortowe.
Rozmowy także przeprowadza się lepiej przy użyciu Motoroli- zasługa CrystalTalk? Być może. Rozmówca słyszy nas lepiej i także my jego, gdy posługujemy się telefonem Motoroli. Przez Nokię rozmowy nie są już tak udane- mimo maksymalnej głośności w słuchawce gorzej słyszymy osobę z którą rozmawiamy. Także i ona gorzej słyszy nas. Mały mankament, ale chwilami denerwujący.
Bateria w jednym jak i drugim modelu, przy intensywnym jego użytkowaniu, wytrzymuje dobę. Jednak Nokia jest w stanie więcej ,,przeżyć’’ w stanie czuwania, tak więc przy mniejszym jej używaniu ogniwo wytrzymuje nawet 3-4 dni.
Ostatnią rzeczą, na którą chcę zwrócić Waszą uwagę w tym punkcie jest możliwość modyfikowania telefonu. O wiele prostsza i łatwiejsza jest ona w Nokii. Znów na usta rzuca się słowo ,,intuicyjność’’ i ,,prostota’’. Symbian i wygodne wgrywanie do niego aplikacji jest dla mnie rozwiązaniem idealnym. RokrE8 jest tutaj bardziej zaawansowana i osoba nie znająca podstaw Linuxa nie zdziała z tym telefonem za wiele. Przydatne i raczej obowiązkowe doświadczenie zdobyte z modyfikowania innej, swojej poprzedniej Motorolki.

Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.


Muzyka
I tak przechodzimy do głównego zastosowania tych urządzeń- odtwarzania muzyki. Rozdzielę opisywanie tej funkcji na dwie części.
1. Odtwarzanie muzyki poprzez wbudowany głośnik/głośniki.
No właśnie, trzeba od razu sobie powiedzieć, że Motorola ma jeden wbudowany głośnik, Nokia dwa (stereo). Robi to różnicę w odsłuchu. Przy słuchaniu Nokii odczuwalny jest dźwięk stereo. Jakość jak i głośność przemawiają na korzyść 5800. E8 gra ciszej i wydobywająca się z niej muzyka nie jest tak czysta.
2. Odtwarzanie muzyki na słuchawkach/głośnikach
Nokia 5800 na słuchawkach gra cudnie! Bezbłędna jakość dźwięku nieporównywalna chyba z żadnym innym telefonem. Motorola wypada w tej kwestii ciut gorzej, ale także jest nieźle. ( Oba telefony sprawdzane na AKG K420 oraz MD-8.) Jeśli jednak komuś bardziej zależy na głośności- Motorola na słuchawkach jak i głośnikach jest lepsza pod tym względem od Tubki. Być może to zasługa softu (najnowszy Bestwebs)- nie mam pojęcia.
Wypowiedzieć się muszę jeszcze, ogólnie już odnosząc się do muzyki w tych telefonach, na temat odtwarzaczy w tych urządzeniach. W Nokii jest on bardziej zaawansowany i, co ważne, przejrzysty. Korektor dźwięku z prawdziwego zdarzenia spowodował uśmiech na mej twarzy. Oczywiście możemy stworzyć swój profil, lub użyć zainstalowanych. Motorola trochę bardziej ubogo, ale bez żadnych zająknięć można stwierdzić, że odtwarzacz jest wystarczający.
Przerzucanie swojej kolekcji muzycznej w obu przypadkach jest proste, bo robić to można podłączając telefon przez USB jako dodatkowy dysk.

Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.

Video
Telefon może także służyć (i tak jest w moim przypadku) jako urządzenie umilające czas swojemu właścicielowi odtwarzając filmy. Mając Motorolę ściągałem i przerabiałem na format 3gp. wiele filmów, w większości pełnometrażowych. Możliwość zabrania ze sobą swojego ulubionego filmu wszędzie jest ciekawym rozwiązaniem. Jednak gdy odpaliłem na 5800 pierwszy film- wiedziałem, że będzie ona służyła mi także jako przenośny odtwarzacz filmów! Jakość video jest wyśmienita, a duży ekran pozwala na komfortowe przeprowadzanie nocnych seansów Włączając dziś teledysk na E8 uśmiech ponownie pojawił się na mojej twarzy, a w głowie zdziwienie: ,,stary, jak mogłeś na takim małym ekranie cokolwiek oglądać!’’ Dodatkowym atutem Nokii jest kabel umożliwiający podłączenie jej do telewizora. Filmy można obejrzeć w większym gronie, a także pochwalić się zdjęciami na większym ekranie…

Fotografia
I tak doszliśmy do tematu zdjęć. Oba telefony nie są stworzone do ich robienia. To oczywiste w przypadku telefonów muzycznych. I o ile ta reguła sprawdza się przy E8, to z 5800 już tak do końca nie jest. 3,2 Mpx, autofocus oraz optyka Carl Zeiss uświadomiły mi, że telefonem da się zrobić ładne zdjęcia! Oczywiście w dobrym świetle, bo przy gorszym oświetleniu, jak to w większości komórek, zdjęcia są zbyt ciemne bądź swoją ziarnistością przestraszą nie jednego siewcę. I nie pomoże tu podwójna, rozbłyskująca w momencie robienia zdjęcia dioda doświetlająca. E8 ma standardowe 2 Mpx, które tak naprawdę nadają się tylko do wysyłania mms’ów.

Zdjęcie robione E8:
Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.

Zdjęcie robione 5800:
Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.


Myślę, że choć trochę udało mi się porównać te dwa modele i pokazać ich wady, podobieństwa, zalety oraz różnice. Wiadomym faktem jest, że więcej dobrego powiedzieć można o Nokii (Wi-fi, dotykowy wyświetlacz, znakomita jakość muzyki, komfortowy dostęp do Internetu itd.), ale nie zapominajmy, że te telefony dzieli spora różnica cenowa, i Motorola E8 jest idealną alternatywą dla tych, którzy poszukują muzycznego telefonu, ale rezygnują z dodatkowych funkcji bądź dysponują mniejszą gotówką.
Dla zainteresowanych dorzucam także film pokazujący możliwości obu telefonów oraz porównujący je na parę sposobów, zmontowany na potrzeby tego porównania/recenzji.
Kod:
Treść widoczna tylko dla użytkowników Centrum-Mobile.pl. Zaloguj się lub załóż darmowe konto aby uzyskać pełen dostęp do forum

Wszelkie opinie, komentarze i wypowiedzi w temacie mile widziane
Pozdrawiam.

 
Stare 15-08-2009, 08:13  
metaloludek metaloludek jest nieaktywny
 
Awatar metaloludek
 
Dołączył: Jul 2009
Posty: 18
Siła reputacji: 0 metaloludek is on a distinguished road

świetny tekst ... jeśli film robiłeś Ty (bo tak zrozumiałęm) to możesz podzielić się theme z nokii 5800 bo Win 7 mi się spodobało
 
Stare 15-08-2009, 08:22  
RecoL RecoL jest nieaktywny
Moderator Globalny


 
Awatar RecoL
 
Dołączył: May 2009
Skąd: Rydułtowy
Posty: 2,204
Telefon: Nokia Lumia 710
System: Windows Phone
Sieć: Heyah
Siła reputacji: 14 RecoL is on a distinguished road

Porównanie super się napisałeś doceniam

metaloludek a na tej stronie masz motyw z Windows'a 7
Kod:
Treść widoczna tylko dla użytkowników Centrum-Mobile.pl. Zaloguj się lub załóż darmowe konto aby uzyskać pełen dostęp do forum
 
Stare 08-12-2010, 21:17  
mafioso512 mafioso512 jest nieaktywny
 
Awatar mafioso512
 
Dołączył: Dec 2010
Skąd: Nowogard
Posty: 11
Siła reputacji: 0 mafioso512 is on a distinguished road

hah wiadomo że 5800 to kozak jeśli chodzi o dźwięk wcześniej miałem 5310 też XM i nawet jeszcze ten leciwiec bije niektóre nowe telefony głośnością choć jakością dźwięku troche mniej
 

Tagi do tematu: Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.
5800, motorola, nokia, porównanie

Podobne wątki do: Porównanie- Motorola E8 i Nokia 5800.
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
n82 a 5800 porównanie mariusz509 Testy użytkowników 0 10-07-2010 20:39
5800 powiadomienie dżwiękiem nieodebranej rozmowy lub sms-a ala motorola valdi1967 Poszukiwania 2 28-07-2009 10:22

Sprawdź także: Kod QR tematu
Jaki telefon?
oraz
Samsung HM1000 – Mały, chudy ale byk!
http://www.centrum-mobile.pl/showthread.php?t=2382

Uzytkownicy odwiedzili watek szukajac:
motorola e8 jakość dźwięku, motorola e8 jakosc muzyki, motorola e8 wypowiedzenie, podobne telefony do motoroli e8, motorola e8 jakość muzyki, motorola e8 bateria, heyah telefony najnowsze z malymi glosnikami, valdi1967, zdjecia robione nokia 5310, nokia 5800 porownanie dzwieku, starsze modele nokii 5800, filmy na nokie e8, seryjne sluchawki motorola e8, nokia E-8, jakość dzwięku motorola e8, telefoin podobny do motoroli e8, motorola e8 teledyski, głośnik do motoroli e8, teledyski do e8, E8 jakość, motorola e 8 czy nokia xpressmusic, e8 nokia, nokia e8, telefon podobny do motoroli e8
Narzędzia wątku

Powered by vBulletin
Copyright ® 2011 vBulletin Solutions, Inc.
Copyright © Centrum-Mobile.pl 2010 - 2019
Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.